П'ятниця, 02 груд. 2022 р.
КРУГЛИЙ СТІЛ в “УКРІНФОРМІ” "Як реформувати українську міліцію?" PDF Друк E-mail

30 липня, о 10.00, у прес-центрі Українського національного інформаційного агентства “Укрінформ” відбулося засідання "круглого столу" на тему: "Як реформувати українську міліцію?" та презентація дослідження «Статус поліції: міжнародні стандарти і зарубіжне законодавство». Організатор - Центр політико-правових реформ.

Учасники: Ігор Коліушко, Микола Хавронюк, Олександр Банчук - експерти Центру політико-правових реформ; Роман Романов - директор програми "Верховенство права" Міжнародного фонду "Відродження"; Павло Петренко, Віктор Чумак - народні депутати України; Олександр Ярмиш - професор, доктор юридичних наук; Віктор Кривобородько - старший шериф с. Стара Збур'ївка Херсонської області; Віктор Маруняк - сільський голова с. Стара Збур'ївка Херсонської області, Ігор Глова - Голова ВГО “Всеукраїнська Асоціація прикордонної розвідки “ЩИТ і МЕЧ”, експерт. На захід запрошені представники МВС, Національного інституту стратегічних досліджень, Координаційного центру економічних реформ, експерти з неурядового сектору (Асоціації українських моніторів з дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, Харківського інституту соціальних досліджень), науковці.

Зміни в особовому складі Міністерства внутрішніх справ за роки незалежності відбуваються постійно, але вони не призводять до поліпшення ситуації у відомстві, бо правила діяльності міліції залишаються старими.

Про це під час "круглого столу" в Укрінформі на тему: "Як реформувати українську міліцію?" заявив заступник голови Громадської ради при МВС Анатолій Онищук.
"За роки незалежності змінилося більше 300 начальників обласного рівня і десять міністрів. За останніх десять років змінився майже стовідсотково весь персонал МВС. А тепер я запитую тих, хто каже, що треба поміняти всіх, - уже поміняли, щось змінилося? А систему не поміняли, а правила гри не змінили. І я не почув, хто чітко може запропонувати, як цю систему можна змінити, які правила гри встановити", - сказав А.Онищук.
Він зазначив, що пропозицій щодо реформування МВС озвучується багато, однак, на його думку, вони не дуже глибокі. Водночас, наголосив Онищук, сьогодні невдоволення ситуацією в правоохоронних органах зріє не тільки в суспільстві, а й серед працівників міліцї.


"Я недавно повернувся із Сміли, де зріє протест і працівників міліції, коли вони вийшли під прокуратуру і перекрили дорогу. І цей протест також є небезпечний, і ми це також повинні враховувати", - підкреслив заступник голови Громадської ради при МВС.
На його переконання, в багатьох випадках кардинальним чином треба міняти політику держави стосовно відомства, зокрема і щодо фінансування.
"Сьогодні я чую, говорять, (у МВС. - Ред.) великі гроші отримують. Вибачте, з п'яти функцій фактично державою фінансується дві з половиною, а виконується основних п'ять. Це політика держави, тому, я думаю, що треба кардинальним чином у багатьох випадках міняти політику держави до відомства", - підсумував Онищук.

 

Чисельність міліції вдвічі менша, ніж кажуть політики - представник МВС

Чисельність особового складу Міністерства внутрішніх справ насправді вдвічі менша за ті цифри, які публічно озвучують політики та експерти.
Про це заявив начальник Державного науково-дослідного інституту Міністерства внутрішніх справ України, колишній заступник міністра внутрішніх справ Михайло Вербенський під час "круглого столу" в Укрінформі.
"Стосовно кількості працівників - ніяких 400 тис. там не має, не треба лякати суспільство, що це якась страшна півмільйонна армія. На сьогодні є 171 тис. осіб рядового і начальницького складу, які безпосередньо виконують функції міліції. Ще є 26 тис. працівників Державної служби охорони, які фінансуються не з державного бюджету, а за договорами. Все це ті люди, які носять форму", - сказав Вербенський.
Відповідаючи на уточнююче запитання, він зазначив, що ці цифри включають також співробітників спецпідрозділів "Беркут" і "Грифон".
"Вся статистика є відкритою до єдиної штатної одиниці, тут немає ніяких секретів", - наголосив представник МВС.

Національне бюро розслідувань депрофесіоналізує МВС та СБУ - експерт

Створення Національного бюро розслідувань поглибить кадрову проблему в силових відомствах, бо туди, через вищі соціальні стандарти та соціально-правовий захист, “перетечуть” професійні кадри з МВС та СБУ.
Про це під час "круглого столу" в Укрінформі на тему: "Як реформувати українську міліцію?" заявив
голова ВГО "Всеукраїнська Асоціація прикордонної розвідки" "ЩИТ і МЕЧ" Ігор Глова.
"Кажуть, давайте створимо Національне бюро розслідувань. Давайте! Але ніхто не відповів на запитання: ким ми його укомплектуємо. А ми його можемо укомплектувати тільки вихідцями з прокуратури, МВС і СБУ... Інших кадрів - просто не має! Як це відбуватиметься на практиці, розкажу як практик: там будуть вищі соціальні стандарти і соціально-правовий захист, і туди просто “перетечуть” ті залишки професійних кадрів, які сьогодні є у правоохоронних органах", - сказав І.Глова.
Він висловив думку, що через можливий відтік кадрів, створення НБР може насправді лише ослабити силові структури.
У цьому контексті Глова нагадав про п'ять хвиль відтоку професійних кадрів, що відбулись у МВС у зв'язку зі змінами законодавства щодо соціального захисту правовохоронців та з інших причин. "Як колишній оперативний працівник можу сказати - це практично повна депрофесіоналізація оперативного блоку, розмив слідчого апарату та удар по криміналістах", - заявив голова асоціації.
Єксперт вважає, що до реформи МВС (міліції) потрібно відноситися дуже виважено, оскільки, це досить складний та чутливий правоохоронний орган. Їх потрібно проводити комплексно, системно та гармонійно з іншими правоохоронними органами.

Також, на думку І.Глови явно передчасним та неадекватним є намагання “приєднання” до не реформованої системи МВС прикордонників, оскільки, це додаткових 50 тис. військовослужбовців. Одні волають, що будуємо поліцейську державу, власне міліції нібито забагато, а інші - тут же пропонують додати до МВС ще декілька десятків тисяч військовиків. Де логіка? Взагалі, якщо казати відверто, то за характером загроз, які сьогодні сформувалися в прикордонному просторі України, завдань, що виконують прикордонники, та сутністю їх оперативно-службової діяльності, вони ближче до системи забезпечення державної, аніж громадської безпеки” - зазначив експерт.

Як повідомлялося, всесвітній рух на захист прав людини Amnesty International неодноразово закликав уряд України створити Національне бюро розслідувань, незалежне від МВС чи прокуратури.

У ЄСПЛ зареєстровані три справи за утримання підсудних у клітках - правозахисниця

У Європейському суді з прав людини зареєстровано три справи, в яких підсудні скаржаться на утримання в українських судах у металевих клітках, вважаючи це жорстоким поводженням і порушенням презумпції невинуватості.
Про це під час "круглого столу" в Укрінформі на тему: "Як реформувати українську міліцію?" заявила заступник керівника Проекту USAID "Справедливе правосуддя" Наталія Петрова.
"А клітки в залі суду! Три справи зареєстровані в Європейському суді (за прав людини. - Ред.) як жорстоке поводження і порушення презумпції невинуватості. Я це скрізь говорю, де можу, коли ми працюємо із суддями, але судді на це не звертають уваги, тому що є спільний наказ ДСА (Державної судової адміністрації - ред.) і МВС про те, щоб були ці клітки. Зараз уже ці клітки міняють на скляні бокси, але якщо у клітці хоч було повітря, зараз у боксі взагалі немає повітря", - сказала Петрова.
Вона додала, що, попри наявні проблеми, правоохоронним органам слід постійно приділяти увагу питанням гуманізації поводження з тими громадянами, з якими вони стикаються при виконанні професійних обов'язків.
У цьому контексті заступник керівника Проекту USAID звернула увагу і на умови перевезення підсудних на судові засідання в автозаках. На її переконання, їх треба знищити і поміняти на "звичайні джипи з куленепробвиним склом, в які садили б підсудних і довозили їх до суду не як 30 років тому у Совдепії, а як у демократичній країні".

 
Наші партнери

Газета "Прикордонник"

Держприкордонслужба України

Громадянський корпус

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Кабінет Міністрів України

Хто на сайті?
На даний момент 6 гостей на сайті