Субота, 28 лист. 2020 р.
Привітання співробітників та ветеранів прикордонної розвідки PDF Друк E-mail

Пам'ятник воїнам-авганцямПРИВІТАННЯ

співробітників та ветеранів прикордонної розвідки – учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів) з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав

Шановні друзі та колеги – члени Асоціації, співробітники та ветерани прикордонної розвідники - учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти), члени сімей

Сьогодні, 15 лютого 2014 року, відзначається 25-річниця виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

За період з 25 грудня 1979 по 15 лютого 1989 року в бойових діях в Республіці Афганістан взяли участь біля 150 тисяч вихідців з України (всього учасників - майже 620 тисяч військовослужбовців та 21 тисяча робітників і службовців). Державних нагород удостоєні більш 200 тисяч осіб. Звання Героя Радянського Союзу присвоєно 72 воїнам, в тому числі 12 українцям.

Мужність та героїзм дорого коштували Україні: 3360 - загинули (загальні втрати – 14453 чол.), 72 - пропали без вісти або потрапили у полон. Пораненими із Афганістану повернулося близько 8 тисяч українців, інвалідами – майже 5 тисяч.

15 лютого 1989 року, о 10 годин 30 хвилин, легендарний командарм 40-ї Армії генерал-лейтенант Борис Всеволодович Громов, останнім з Обмеженого контингенту Радянських військ, перейшовши Хайратонський міст через Амудар’ю, яка розділяла СРСР та Афганістан, доповів про те, що виведення Обмеженого  контингенту Радянських військ з Демократичної Республіки Афганістан завершено та “за його спиною [в ДРА] немає жодного радянського солдата”. Безумовно, він свідомо “забув” тих, хто що залишався “за рікою”, прикриваючи урочисте виведення військ — бійців-прикордонників. У цей день, “останньою із спеціальних підрозділів ПВ КДБ СРСР, офіційно (в 16.39) перетнула кордон 5-а ММГ Тахта-Базарського прикордонного загону”. Разом з тим, сьогодні вже не секрет, що після цього, ще протягом 2-х тижнів прикордонники прикривали державний кордон з “того боку” річки та ще протягом майже 2-х місяців з Афганістану тихо (неофіційно) “виходили”, переважно, по т.зв. “переправам” - через “зеленку”, підрозділи (бойові групи) органів та Прикордонних військ КДБ СРСР.

 

Прикордонники з честю виконали свій інтернаціональний обов’язок. Протягом довгих 10 років, вони мужньо протистояли руху сил міжнародного тероризму та наркоторгівлі. Під час бойових дій, незважаючи на те, що відбувалося довкола, “зелені кашкети” залишалися вірними солдатами своєї Батьківщини, проявляли мужність, хоробрість, відвагу та героїзм. За різними даними, “за 10 років війни через Афганістан пройшло від 62 до 90 тисяч прикордонників” (прим.: загальна чисельність військ складала тоді трохи більше 220 тис. чол.). При цьому, чисельність прикордонного угруповання (крім сил і засобів власне органів КДБ) постійно зростала. Так, “22 грудня 1981 року ЦК КПРС прийняв постанову П32/81 про введення в Афганістан спеціальних підрозділів Прикордонних військ КДБ СРСР вже загальною  чисельністю до 8 000 чол., на глибину до 100 км, включаючи провінційні центри (прим.: первісно, в 1979 році, це було 2 000 чол., на глибину до 50 км).

За роки [війни] прикордонниками було проведено 1113 операцій. У ході бойових дій знищено бойовиків – 41 2126, в т.ч. польових  командирів – 545; захвачено: моджахедів – 19 334 (командирів бойових груп і загонів – 279), пособників – 3 372. Знищено і захоплено зброї – 20 334 од., боєприпасів – 3 023 тис. шт., автотранспорту – 742 од. При цьому власні втрати прикордонників склали: вбитими – 419 чол.; санітарні втрати (ранені, контужені та хворі) - 2540 чол. За 10 років боїв жоден воїн-прикордонник не потрапив у полон, жоден із загиблих прикордонників - не залишився лежати у чужій землі. 22 тисячі воїнів кордону були нагороджені орденами та медалями, а 7 прикордонників (в т.ч. старшина Віктор Дмитрович КАПШУК) – удостоєні високого звання Герой Радянського Союзу.

Досвід прикордонників-інтернаціоналістів був (та й сьогодні залишається) безцінним та унікальним (особливо для спеціальних підрозділів), оскільки, у свій час він писався кров’ю … Достатньо сказати, що наприкінці 80-х – на початку 90-х років практично в кожному прикордонному загоні та комендатурі служили учасники бойових дій. Завдяки професіоналізму та традиційно добротній роботі з місцевим населенням, в т.ч. й оперативній, в зоні відповідальності “зелених кашкетів” обстановка залишалася контрольованою, а втрати – мінімальними.

При цьому, суттєвий внесок у забезпечення безпеки прикордонного простору СРСР на Південних рубежах і виконання спеціальних завдань за кордоном внесли співробітники прикордонної розвідки - розвідувальних апаратів Прикордонних військ КДБ СРСР. При цьому, застосовувалися сили та засоби спеціальної та технічної  розвідок. Отримана розвідувальна інформація дозволяла ефективно виконувати увесь комплекс поставлених бойових і спеціальних завдань. “Вона [розвідка] була найважливішою ланкою в діяльності управлінських структур прикордонного угруповання. Завдяки розвідувальної інформації прикордонники знали практично все про  противника та його наміри”. Прикордонні розвідники працювали у тісному контакті зі співробітниками зовнішньої (ПГУ КДБ) та воєнної (ГРУ ГШ ЗС) розвідок, а також органів державної безпеки. Фактично кожен другий розвідник “південних” та кожен третій з інших прикордонних округів - “пройшли” через Афганістан. Практично усі вони, за проявлені мужність і героїзм, були нагороджені державними нагородами, відзначені керівництвом Комітету державної безпеки і Прикордонних військ СРСР, керівництвом Республіки Афганістан, причому, кожний десятий - посмертно. За 10 років війни, серед прикордонних розвідників не було жодного зрадника або перебіжчика.

Серед членів Всеукраїнської Асоціації прикордонної розвідки “ЩИТ і МЕЧ” (далі - Асоціація) - чимало заслужених учасників бойових дій - воїнів-інтернаціоналістів, які бездоганно виконували складні спеціальні (розвідувальні) та оперативно-бойові завдання в Республіці Афганістан та низці інших держав світу, зробили значний внесок у забезпечення національної безпеки та захист (охорону) державного кордону (всього – 23 учасники бойових дій (воїна-інтернаціоналіста). Саме тому, серед засновників Асоціації – воїни-“афганці”, деякі з яких  - увійшли (були обрані) в її органи управління (Білявський О.В., Босенко В.В., Дордюк В.П., Леонов Ю.М. та ін.).

Знаменним є те, що з нагоди 25-ої річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Асоціацією або за її поданням / клопотанням за віддане і бездоганне виконання складних спеціальних (розвідувальних) та оперативно-бойових завдань, проявлену мужність і військову доблесть при виконанні інтернаціонального обов’язку в Республіці Афганістан та низці інших держав, а також вагомі заслуги у справі охорони державного кордону Вітчизни, було нагороджено:

вищою відомчою відзнакою Прикордонної служби - нагрудним знаком "Відзнака служби" (колишній знак "Почесний прикордонник"): полковник у відставці ЛЕОНОВ Юрій Михайлович, член Ради старійшин та Львівського обласного осередку (м. Львів) та полковник у відставці СОБОЛЄВ Федір Михайлович, член Кримського республіканського осередку (м. Сімферополь);

Почесною грамотою Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) 20 членів Асоціації – учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів): Бажанов В.Л., Білявський О.В., Босенко В.В., Гайдар Ю.П., Григор’єв О.М., Дордюк В.П., Єрмоленко А.В., Завгородній В.А., Казаннік В.С., Круглов В.Б., Кулініч О.С., Леонов Ю.М., Манук’ян В.В., Пивовар О.М., Синиця В.В., Соболєв Ф.М., Солоха П.І., Редько Г.Г., Черкєсов Ю.І., Шпотаковський І.Д.;

ювілейною громадською медаллю “20 лет вывода советских войск из Афганистана” - 25 членів Асоціації та ветеранів/пенсіонерів прикордонної розвідки - учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів): Бажанов В.Л., Білявський О.В., Босенко В.В., Гайдар Ю.П., Григор’єв О.М., Дордюк В.П., Єрмоленко А.В., Завгородній В.А., Іванов О.І., Казаннік В.С., Казарян Б.М., Круглов В.Б., Кулініч О.С., Леонов Ю.М., Манук’ян В.В., Пивовар О.М., Саневич С.С., Синиця В.В., Соболєв Ф.М., Солоха П.І., Редько Г.Г., Черкєсов Ю.І., Чуприна М.П., Шпотаковський І.Д.;

Грамотою Асоціації - 3 члена Асоціації - учасника бойових дій (воїна-інтернаціоналіста): Лященков О.В., Стрілець В.І., Шашин О.В.

Також, як ініціатори, очікуємо на нагородження 1 члена Асоціації - державною нагородою (орденом) та 2 членів Асоціації - Почесною грамотою Верховної Ради України, а також присвоєння 6 членам Асоціації (Григор’єву О.М., Завгородньому В.А., Лященкову О.В., Редьку Г.Г., Черкєсову Ю.І., Шашину О.В.) й усім іншим ветеранам/пенсіонерам прикордонної розвідки - чергових військових звань (до полковника включно). УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 77/2014 "Про присвоєння військових і спеціальних звань учасникам бойових дій на території інших держав" (http://www.president.gov.ua/documents/16458.html). Асоціацією було внесено відповідні подання.

Не можемо не згадати ветеранів/пенсіонерів прикордонної розвідки - учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів), які хоча й не є членами Асоціації, але теж з честю виконували свій інтернаціональний обов’язок: Ємел’янов Р.М., Зернов В.В, Клименко В.М., Козярський В.П., Кривенко В.М., Семенов В.І., Цолка О.М., Шишкін М.О. та інші.

Не забуті й відзначені (посмертно) ветерани-розвідники – учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти), які пішли з життя, зокрема, Гавриленко І.А. (м.Харків), Коваленко В.В. (м.Чоп). Слід завжди пам’ятати наших друзів і колег – учасників бойових дій: Банних В.І., Єгрушова М.В., Зосима А.О.; вдів та дітей.

Україна та Український народ завжди можуть пишатися своїми співвітчизниками - учасниками бойових дій (воїнами-інтернаціоналістами), оскільки, здебільшого, це - люди з високим почуттям патріотизму, обов’язку, честі та справедливості.

Шановні друзі та колеги – члени Асоціації, співробітники і ветерани прикордонної розвідки – учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти)!

Щиро всіх ВІТАЮ з 25-річницею виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан!

Усім Вам бажаю шани, міцного здоров’я, довгих років життя, щастя і добра, добробуту та успіхів, мира й тиші на прикордонних стежках!

Незважаючи на нагороди, заслуги та звання, Ви усі – герої. Головна Ваша нагорода - життя!

Вічна та світла пам’ять героям-прикордонникам, які загинули, виконуючи свій інтернаціональний обов’язок! Сьогодні, в день чвертьвікового ювілею, - стоячи, мовчки, на пам'ять про них – тих, хто не повернувся живими, - ТРЕТІЙ ТОСТ…”.

З повагою,
від імені та за дорученням Ради Асоціації

Ігор ГЛОВА
Голова ВГО "ЩИТ і МЕЧ"

м. Київ

15 лютого 2014 року

 
Наші партнери

Газета "Прикордонник"

Держприкордонслужба України

Громадянський корпус

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Кабінет Міністрів України

Хто на сайті?
На даний момент 10 гостей на сайті