Понеділок, 29 трав. 2023 р.
Привітання з нагоди 28-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав PDF Друк E-mail

Пам'ятник воїнам-інтернаціоналістамПРИВІТАННЯ

співробітників та ветеранів прикордонної розвідки – учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів) з нагоди 28-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав

Шановні друзі та колеги – члени Асоціації, співробітники та ветерани прикордонної розвідники - учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти), члени сімей

Сьогодні, 15 лютого 2017 року, відзначається 28-річниця виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

За період з 25 грудня 1979 по 15 лютого 1989 року в бойових діях в Республіці Афганістан взяли участь біля 150 тисяч вихідців з України (всього учасників - майже 620 тисяч військовослужбовців та 21 тисяча робітників і службовців). Державних нагород удостоєні більш 200 тисяч осіб. Звання Героя Радянського Союзу присвоєно 72 воїнам, в тому числі 12 українцям.

Мужність та героїзм дорого коштували Україні: 3360 - загинули (загальні втрати – 14453 чол.), 72 - пропали без вісти або потрапили у полон. Пораненими із Афганістану повернулося близько 8 тисяч українців, інвалідами – майже 5 тисяч.

Прикордонники з честю виконали свій інтернаціональний обов’язок. Протягом довгих 10 років, вони мужньо протистояли руху сил міжнародного тероризму та наркоторгівлі. Під час бойових дій, незважаючи на те, що відбувалося довкола, “зелені кашкети” залишалися вірними солдатами своєї Батьківщини, проявляли мужність, хоробрість, відвагу та героїзм. За різними даними, “за 10 років війни через Афганістан пройшло від 62 до 90 тисяч прикордонників” (прим.: загальна чисельність військ складала тоді трохи більше 220 тис. чол.). При цьому, чисельність прикордонного угруповання (крім сил і засобів власне органів безпеки) постійно зростала. Так, “22 грудня 1981 року ЦК КПРС прийняв постанову П32/81 про введення в Афганістан спеціальних підрозділів Прикордонних військ СРСР вже загальною  чисельністю до 8 000 чол., на глибину до 100 км, включаючи провінційні центри (прим.: первісно, в 1979 році, це було 2 000 чол., на глибину до 50 км).

За роки [війни] прикордонниками було проведено 1113 операцій. У ході бойових дій знищено бойовиків – 41 2126, в т.ч. польових  командирів – 545; захоплено: моджахедів – 19 334 (командирів бойових груп і загонів – 279), пособників – 3 372. Знищено і захоплено зброї – 20 334 од., боєприпасів – 3 023 тис. шт., автотранспорту – 742 од. При цьому власні втрати прикордонників склали: вбитими – 419 чол.; санітарні втрати (ранені, контужені та хворі) - 2540 чол. За 10 років боїв жоден воїн-прикордонник не потрапив у полон, жоден із загиблих прикордонників - не залишився лежати у чужій землі. 22 тисячі воїнів кордону були нагороджені орденами та медалями, а 7 прикордонників (в т.ч. українець - старшина (сьогодні – полковник запасу) Віктор Дмитрович КАПШУК) - удостоєні високого звання Герой Радянського Союзу.

Досвід прикордонників-інтернаціоналістів був та залишається й сьогодні безцінним та унікальним (особливо для спеціальних підрозділів), оскільки, у свій час він писався кров’ю … Достатньо сказати, що наприкінці 80-х – на початку 90-х років практично в кожному прикордонному загоні та комендатурі служили учасники бойових дій. Завдяки професіоналізму та традиційно добротній роботі з місцевим населенням, в т.ч. й оперативній, в зоні відповідальності “зелених кашкетів” обстановка залишалася контрольованою, а втрати – були мінімальними.

При цьому, суттєвий внесок у забезпечення безпеки прикордонного простору СРСР на Південних рубежах і виконання спеціальних завдань за кордоном внесли співробітники прикордонної розвідки - розвідувальних апаратів Прикордонних військ СРСР. При цьому, застосовувалися сили та засоби спеціальної та технічної  розвідок. Отримана розвідувальна інформація дозволяла ефективно виконувати увесь комплекс поставлених бойових і спеціальних завдань. “Вона [розвідка] була найважливішою ланкою в діяльності управлінських структур прикордонного угруповання. Завдяки розвідувальної інформації прикордонники знали практично все про  противника та його наміри”. Прикордонні розвідники працювали у тісному контакті зі співробітниками зовнішньої (ПГУ) та воєнної (ГРУ ГШ ЗС) розвідок, а також органів державної безпеки. Фактично кожен другий розвідник “південних” та кожен третій з інших прикордонних округів - “пройшли” через Афганістан. Практично усі вони, за проявлені мужність і героїзм, були нагороджені державними нагородами, відзначені керівництвом Комітету державної безпеки і Прикордонних військ СРСР, керівництвом Республіки Афганістан, причому, кожний десятий - посмертно. За 10 років війни, серед прикордонних розвідників не було жодного зрадника або перебіжчика.

Бойовий досвід прикордонників-інтернаціоналістів особливо актуалізувався та став у нагоді у 2014 році - на фоні зовнішньої агресії та гібридної війни проти України – окремі воїнів-інтернаціоналісти повернулися в однострої та стали на захист України.

Серед членів Всеукраїнської Асоціації прикордонної розвідки “ЩИТ і МЕЧ” (далі - Асоціація) - чимало заслужених учасників бойових дій - воїнів-інтернаціоналістів, які бездоганно виконували складні спеціальні (розвідувальні) та оперативно-бойові завдання в Республіці Афганістан та низці інших держав світу, зробили значний внесок у забезпечення національної безпеки та захист (охорону) державного кордону (всього – 23 учасники бойових дій (воїна-інтернаціоналіста). Саме тому, серед засновників Асоціації – воїни-“афганці”, деякі з яких  - увійшли (були обрані) в її органи управління.

Знаменним є те, що з нагоди 28-ої річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Асоціацією або за її поданням / клопотанням за багаторічну сумлінну прикордонну службу і бездоганну роботу в прикордонній розвідці, взірцеве виконання спеціальних та службових завдань при виконанні інтернаціонального обов’язку в Республіці Афганістан, активну участь у ветеранському русі й патріотичному вихованні молодого покоління співробітників прикордонної розвідки, відзначено:

Почесною грамотою Адміністрації Державної прикордонної служби України 3 члена Асоціації – учасника бойових дій (воїна-інтернаціоналіста): Бажанов В.Л., Білявський О.В., Босенко В.В.;

Грамотою Адміністрації Державної прикордонної служби України – 4 члена Асоціації – учасника бойових дій (воїна-інтернаціоналіста): Круглов В.Б., Леонов Ю.М., Солоха П.І., а також Мацепура В.С. (УБД-АТО);

Подякою Адміністрації Державної прикордонної служби України – 7 членів Асоціації – учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів): Гайдар Ю.П., Єрмоленко А.В., Манук’ян В.В., Редько Г.Г., Синиця В.В., Шпотаковський І.Д., а також Чуприна М.П.

Також, як ініціатори, ми очікуємо на нагородження 1 члена Асоціації - державною нагородою (орденом).

Не можемо не згадати ветеранів/пенсіонерів прикордонної розвідки - учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів), які хоча й не є членами Асоціації, але теж з честю виконували свій інтернаціональний обов’язок: Зернова В.В, Клименка В.М., Козярського В.П., Кривенка В.М., Цолку О.М., Чуприну М.П., Шишкіна М.О. та інші.

Україна та Український народ завжди можуть пишатися своїми співвітчизниками - учасниками бойових дій (воїнами-інтернаціоналістами), оскільки, здебільшого, це - люди з високим почуттям патріотизму, обов’язку, честі та справедливості.

Шановні друзі та колеги - члени Асоціації, співробітники і ветерани прикордонної розвідки - учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти)!

Щиро всіх ВІТАЮ з 28-річницею виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан!

Усім Вам бажаю шани, міцного здоров’я, довгих років життя, щастя і добра, добробуту та успіхів, миру й тиші на прикордонних стежках!

Незважаючи на нагороди, заслуги та звання, усі Ви – ГЕРОЇ. Головна Ваша нагорода – життя та память!

Вічна та світла пам’ять героям-прикордонникам, які загинули, виконуючи свій інтернаціональний обов’язок! Сьогодні, в цей день, - стоячи, мовчки, на пам'ять про них - тих, хто не повернувся живими, - ТРЕТІЙ ТОСТ…”.

СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!

З глибокою повагою,
від імені та за дорученням Ради Асоціації,

Ігор ГЛОВА
Президент ВГО "ЩИТ і МЕЧ"

 

м. Київ
15 лютого 2017 року

 
Наші партнери

Газета "Прикордонник"

Держприкордонслужба України

Громадянський корпус

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Кабінет Міністрів України

Хто на сайті?
На даний момент 4 гостей на сайті