Привітання співробітників та ветеранів прикордонної розвідки – учасників бойових дій |
![]() |
![]() |
![]() |
ПРИВІТАННЯ співробітників та ветеранів прикордонної розвідки – учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів) з нагоди 32-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав Шановні друзі та колеги – члени Асоціації, співробітники та ветерани прикордонної розвідники - учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти), члени родин Сьогодні, цей день - далеко не свято, а день пам’яті за своєю молодістю, опаленою війною, та бойовими побратимами… День - данина мужності та героїзму сотням тисяч воїнів, які свого часу з честю виконали свій військовий (інтернаціональний) обов’язок, привід для глибокого переосмислення «політики експорту революції», «ролі й місця солдата» в руках політиків…
За період з 25 грудня 1979 по 15 лютого 1989 року в бойових діях в Республіці Афганістан взяли участь біля 150 тисяч вихідців з України (всього учасників - майже 620 тисяч військовослужбовців та 21 тисяча робітників і службовців). Державних нагород удостоєні більш 200 тисяч осіб. Звання Героя Радянського Союзу присвоєно 72 воїнам, в тому числі 12 українцям.
![]()
15 лютого 1989 року, о 10 годині 30 хвилин, легендарний командарм 40-ї Армії генерал-лейтенант Борис Всеволодович ГРОМОВ, останнім з Обмеженого контингенту Радянських військ, перейшовши Хайратонскій міст через Амудар'ю, яка відділяла СРСР і Афганістан, доповів про те, що виведення Обмеженого контингенту радянських військ з Демократичної Республіки Афганістан завершено і "за його спиною [в ДРА] немає жодного радянського солдата". Безумовно, він свідомо "забув" тих, хто ще залишався «за річкою», прикриваючи урочисте виведення військ, - бійців-прикордонників. У цей день, "останнім із спеціальних підрозділів ПВ КДБ СРСР, офіційно (о 16.39) перетнула кордон 5-я ММГ Тахта-Базарський прикордонного загону". Разом з тим, сьогодні вже не є секретом, що після цього дня, ще на протязі 2-х тижнів прикордонники прикривали державний кордон з "того боку" річки і ще протягом близько 2-х місяців з Афганістану тихо (неофіційно) "виходили", переважно по т.зв. "переправам" - через "зелений кордон", підрозділи (спеціальні та бойові групи) органів і [Прикордонних] військ КДБ СРСР.
За роки [війни] прикордонниками було проведено 1113 операцій. У ході бойових дій знищено бойовиків – 41 2126, в т.ч. польових командирів – 545; захоплено: моджахедів – 19 334 (командирів бойових груп і загонів – 279), пособників – 3 372. Знищено і захоплено зброї – 20 334 од., боєприпасів – 3 023 тис. шт., автотранспорту – 742 од. При цьому власні втрати прикордонників склали: вбитими – 419 чол.; санітарні втрати (ранені, контужені та хворі) - 2540 чол. За 10 років боїв жоден воїн-прикордонник не потрапив у полон, жоден із загиблих прикордонників - не залишився лежати у чужій землі. 22 тисячі воїнів кордону були нагороджені орденами та медалями, а 7 прикордонників (в т.ч. українець - старшина (сьогодні – полковник запасу) Віктор Дмитрович КАПШУК) - удостоєні високого звання Герой Радянського Союзу.
При цьому, суттєвий внесок у забезпечення безпеки прикордонного простору СРСР на Південних рубежах і виконання спеціальних завдань за кордоном внесли співробітники прикордонної розвідки - розвідувальних апаратів Прикордонних військ СРСР. При цьому, застосовувалися сили та засоби спеціальної та технічної розвідок. Отримана розвідувальна інформація дозволяла ефективно виконувати увесь комплекс поставлених бойових і спеціальних завдань. “Вона [розвідка] була найважливішою ланкою в діяльності управлінських структур прикордонного угруповання. Завдяки розвідувальної інформації прикордонники знали практично все про противника та його наміри”. Прикордонні розвідники працювали у тісному контакті зі співробітниками зовнішньої (ПГУ) та воєнної (ГРУ ГШ ЗС) розвідок, а також органів державної безпеки. Фактично кожен другий розвідник “південних” та кожен третій з інших прикордонних округів - “пройшли” через Афганістан. Практично усі вони, за проявлені мужність і героїзм, були нагороджені державними нагородами, відзначені керівництвом Комітету державної безпеки і Прикордонних військ СРСР, керівництвом Республіки Афганістан, причому, кожний десятий - посмертно. За 10 років війни, серед прикордонних розвідників не було жодного зрадника або перебіжчика. Бойовий досвід прикордонників-інтернаціоналістів особливо актуалізувався та став у нагоді у 2014 році - на фоні зовнішньої агресії та гібридної війни проти України – окремі воїнів-інтернаціоналісти повернулися в однострої та стали на захист України.
Серед членів Всеукраїнської Асоціації прикордонної розвідки “ЩИТ і МЕЧ” (далі - Асоціація) - чимало заслужених учасників бойових дій - воїнів-інтернаціоналістів, які бездоганно виконували складні спеціальні (розвідувальні) та оперативно-бойові завдання в Республіці Афганістан та низці інших держав світу, зробили значний внесок у забезпечення національної безпеки та захист (охорону) державного кордону (всього – 23 учасники бойових дій (воїна-інтернаціоналіста). Саме тому, серед засновників Асоціації – воїни-“афганці”, деякі з яких - увійшли (були обрані) в її органи управління. З нагоди 32-ої річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, за поданням Асоціації - за заслуги у справі захисту державного суверенітету, територіальної цілісності, зміцнення обороноздатності і безпеки України, мужність і високий професіоналізм, виявлені під час виконання службового обов’язку, з метою вшанування особового складу та ветеранів Державної прикордонної служби України, які виконували військовий обов’язок на території інших держав, наказом Адміністрації (Голови) Державної прикордонної служби України від 03.02.2021 р. № 99-ОС ВІДЗНАЧЕНО: Почесною грамотою Адміністрації Державної прикордонної служби України – 3 члена Асоціації - учасника бойових дій (воїна-інтернаціоналіста): Бажанова В.Л., Білявського О.В., Леонова Ю.М.; Грамотою Адміністрації Державної прикордонної служби України – 4 члена Асоціації - учасника бойових дій (воїна-інтернаціоналіста): Босенка В.В., Круглова В.Б., Манук’яна В.В.;
Подякою Адміністрації Державної прикордонної служби України – 11 членів Асоціації - учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів): Гайдара Ю.П., Іванова О.І., Завгороднього В.А., Лєйбова О.Д., Редько Г.Г., Синицю В.В., Солоху П.І., Шпотаковського І.Д., а також Чуприну М.П., Максимчука С.Л., Трухіна С.А. Також, 6 членів Асоціації представлені Радою Асоціації до нагородження відзнаками МАРТіС «ЗОЛОТА ФОРТУНА».
Шановні друзі та колеги - члени Асоціації, співробітники і ветерани прикордонної розвідки - учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти)! Щиро всіх ВІТАЮ з 32-річницею виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан! Усім Вам бажаю шани, міцного здоров’я, довгих років життя, щастя і добра, добробуту та успіхів, миру й тиші на прикордонних стежках! Незважаючи на нагороди і звання, усі Ви - ГЕРОЇ. Головна Ваша нагорода - ЖИТТЯ! На жаль, минулого року пішов “за обрій” наш бойовий побратим - воїн-інтернаціоналіст, керівник, наставник, добрий товариш і надійний друг – екс-керівник прикордонної розвідки, екс-заступник Голови Державного комітету у справах охорони державного кордону України [з оперативної роботи] генерал-лейтенант у відставці ДОРДЮК Володимир Петрович. ВІЧНА ПАМ'ЯТЬ!
Вічна і світла пам’ять УСІМ героям-прикордонникам, які загинули, виконуючи свій інтернаціональний обов’язок! Сьогодні, в цей день, - стоячи, мовчки, на пам'ять про них - тих, хто не повернувся живим, - ТРЕТІЙ ТОСТ…”. І наостанок. Мій добрий товариш, побратим - воїн-інтернаціоналіст, кавалер ордену “Червона Зірка”, екс-заступник начальника відділу Оперативно-розшукового управління Державного комітету у справах охорони державного кордону України, полковник у відставці ГАЙДАР Юрій Петрович, незважаючи на непростий стан здоров’я (інсульт), спромігся написати, видати та презентувати до 32-ої річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав невеличку чудову книжку - повість - свої спогади (учасником яких він був) про Афганістан «Тени из прошлого» (рос.). Щиро ВДЯЧНИЙ, Юрію Петровичу! Добра пам'ять: ніхто не забутий...
СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!
З глибокою повагою, від імені та за дорученням Ради Асоціації,
Ігор ГЛОВА член Ради голів громадських рад при Кабінеті Міністрів України голова Громадської ради при Адміністрації Державної прикордонної служби України ветеран Державної прикордонної служби України, УБД (АТО) кавалер ордену «За заслуги» 3 ступеня, полковник запасу
м. Київ ПРИВІТАННЯ співробітників та ветеранів прикордонної розвідки – учасників бойових дій (воїнів-інтернаціоналістів) з нагоди 32-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав Шановні друзі та колеги – члени Асоціації, співробітники та ветерани прикордонної розвідники - учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти), члени родин
|